top of page

Bebeğim Büyürken Bölüm: 3 "0-3 Ay"

Memenin Reddi


Meme reddinin geçici olup olmadığına dikkat edin; bu reddiyenin her zaman bir nedeni vardır.


Bebeklerde geçici olarak memenin reddi görülebilir ve bunun her zaman belirli bir nedeni vardır. En sık görülenler şunlardır:

- Annenin yedikleri: Son zamanlarda bol bol sarımsaklı ve baharatlı yiyeceklere mi yöneldiniz? Ya da lahana ve benzeri gibi güçlü bir tat ve kokuya sahip şeyler mi yiyorsunuz? Bebeğiniz baharatlı veya ağır kokulu yiyeceklerinizi protesto ediyor olabilir. Bebeğinizi neyin rahatsız ettiğini anlayıp emzirmeyi kesene kadar onu yemeye ara verin.

- Burun tıkanıklığı: Burnu tıkalı bebekler meme emerken ağızlarından nefes alamayacaklarından meme emme yerine soluk almayı tercih ederler. Burun aspiratörü veya burun damlası kullanarak burnu açın.

- Diş çıkarma: Bebekler beş veya altıncı aya kadar diş çıkarma problemi yaşamasalar da bazıları daha erken diş çıkarırlar ve iki aylık bir bebek de diş çıkarabilir. Emzirildiğinde bu bebeklerin şişmiş damaklarına basınç uygulanacağından emzirme ağrılı hale gelebilir. Emmemenin nedeni diş çıkarmaysa bebeğiniz hevesle memeye yaklaşır, ama acı nedeniyle emmeyi bırakır.

- Kulak ağrısı: Kulak ağrısı çeneye yayılır ve meme emerken durum daha da kötüleşebilir.

- Pamukçuk: Bebeğinizin ağzında pamukçuk (mantar) varsa emzirme ağrılı olabilir. Meme ucu çatlaması sebebiyle bu enfeksiyonun size geçmesini engelleyin.

- Sütün yavaş gelmesi: Çok aç bir bebek sütün yavaş gelmesine dayanamaz (bazı kadınlarda sütün gelmeye başlaması beş dakikayı bulabilir) ve meme ucunu iter. Bunu önlemek için ona önceden biriktirdiğiniz sütü verin. Böylece emmeye başladığı andan itibaren gayretinin karşılığını alabilir.

- Sizdeki hormonal değişiklikler: Yeniden gebe kaldıysanız (yoğun bir şekilde emziriyorsanız bu olasılık düşüktür fakat bebeğinizi erken dönemden itibaren mamayla besliyorsanız olabilir) salgılanan hormonlar nedeniyle sütünüzün tadı değişebilir ve bebek sütünüzü reddedebilir. Adetlerinizin başlaması da aynı etkiyi yaratabilir fakat adetler kısmen memeden kesme başlamadan önce genellikle görülmez.

- Sizin gerginliğiniz: Endişeli veya gerginseniz emzirme sırasında bebek bu gerginliği hissedecektir. Gevşemeye çalışın.

- Sütten kesilme için hazırlık: Memeyi reddeden büyükçe bir bebek artık meme istemediğini belirtiyor olabilir. Genellikle bebekler annenin sütten kesmeye hazır olmadığı bir zamanda böyle bir istekte bulunabilirler.


EN


0-3 MONTH:

Rejection of Breast


Note that the breast rejection is temporary; there is always a reason for this refusal.


Babies can temporarily have a rejection of the breast, and there is always a particular reason. The most common are:

- What mother ate: Have you recently turned to lots of garlic and spicy foods? Or are you having a strong taste and smell like cabbage? Your baby may be protesting your spicy or heavy smelling food. Take a break from eating until you understand what bothers your baby and stops breastfeeding.

- Nasal congestion: Nose-clogged babies sucking breasts can not breathe from their mouths and they prefer to breathe instead of sucking breasts. Open the nose using a nasal aspirator or nasal drops.

- Teething: Babies do not have a teething problem for up to five or six months, some of them teethe earlier, and a two-month-old baby can also teethe. Breastfeeding may become painful when teething. If the reason for not sucking is because your baby is teething, your baby eagerly approaches the breast, but it stops sucking because of the pain.

- Ear pain: Ear pain spreads to the jaw and the condition may worsen when sucking the breast.

- Thrush: Breastfeeding may be painful if your baby has canker sores. Do not allow this infection to pass to you because of the nipple cracking.

- Milk is slow: A very hungry baby cannot stand the milk coming slowly (it may take five minutes for some women to start milking) and pushes the nipple. To prevent this, give him the milk you've already saved. Thus, from the moment he started sucking, he could be rewarded for his effort.

- Your hormonal changes: If you become pregnant again (this is less likely if you are breastfeeding, but you may be feeding your baby from the early stage), the taste of your milk may change due to secreted hormones and may refuse your baby milk. The beginning of your menstruation may have the same effect, but the mores are not usually seen before the cut from the breast.

- Your tension: If you are worried or nervous, the baby will feel this tension during breastfeeding. Try to relax.

- Preparation for weaning: A large baby who rejects the breast may no longer want breasts. Generally, babies can make such a request at a time when the mother is not ready to wean.

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page