top of page

Bebeğim Büyürken Bölüm:3 "6-9 Ay"

Size Yaramazlık Yapan Bebek


O, unutulmuş ve ihmal edilmiş kurban rolü oynamanın en iyi yol olduğunu fark edebilecek kadar kurnazdır.


Bu yaşlardaki birçok bebek gibi sizinki de etrafındakileri nasıl kullanacağını öğrenmektedir. Ve birçok iyi anne gibi siz de bu tuzağa düşüyorsunuz. O, unutulmuş ve ihmal edilmiş kurban rolü oynamanın en iyi yol olduğunu fark edebilecek kadar kurnazdır. Sizin kararsızlığınızdan, suçluluk duygunuzdan yararlanarak istediğini elde eder –bu muhtemelen sizin zaten ona vereceğiniz bir şeydir, ama o işini şansa bırakmak istemez.

Bebeklerin, yeni yürüyenlerin, hatta daha büyük çocukların diğer bakıcılarından çok anne babalarına karşı yaramazlık yapması onlarla iken kendilerini daha güvende ve rahat hissetmelerinden kaynaklanır. Gösterilen sevgide azalma riski olmaksızın duygularını açığa vururlar. Ama bu yaramazlık her zaman gelişigüzel değildir çoğu kez bir amacı vardır. Böylece hem anne babasının dikkatini çeker ve bunun sürekli olmasını sağlar hem de onların sınırlarını test eder: “Annem (ya da babam) patlayana ya da teslim olana değin ne kadar ileri gidebilirim?” Gece yarısı emzirilmek için ağlayan bebek işte bunu yapmaktadır. Ezilmiş havucu saçına başına sürmesindeki ya da oyuncaklarını oyun parkından atmasındaki amaç da budur. Yürütecini devamlı olarak yasak bölgeye getiren bebek de aynı hesabı yapmaktadır.

Sizi belli bir ölçüye kadar istismar etmesi hem normaldir, hem de muhtemelen sağlıklı bir davranıştır. Bu bir çocuğa çevresini kontrol etme fırsatı verir. Ama çığırından çıkarsa ruhsal gelişimine zarar verebilir. O halde anlamlı görünüyorsa bebeğinizin isteklerine uyun; gerçekten de yeterince ilgi görmediğinde ve size bunu belli ettiğinde. Ama onun sağlığı, güvenliği ve kendi iyiliğiniz için gerekli olduğunuzu düşündüğünüz sınırlamaları koyun ve onlara sadık kalın.


EN

6-9 MONTH

Baby Who Misbehave


He's too cunning to realize that it's the best way to play a forgotten and neglected victim role.


Like many babies of this age, your baby can learn how to use his/her surroundings. And like many good parents, you fall into this trap. He's too cunning to realize that it's the best way to play a forgotten and neglected victim role. He/she gets what he/she wants by taking advantage of your indecision and your sense of guilt- it's probably something you're already giving him, but he doesn't want to take any chances.

Babies, toddlers, and even older children are more likely to be mischievous to their parents than to other caregivers, because they feel safer and more comfortable with them. They reveal their feelings without the risk of reduction in the shown love. But this mischief is not always indiscriminate and often has a purpose. Thus, he draws the attention of his parents and ensures that it is continuous and tests their boundaries: test How far can I go until my mother (or father) explodes or surrenders? This is the purpose of driving the crushed carrot to her hair or expelling her toys from the playground. The baby, who constantly brings his or her walker to the forbidden zone, makes the same calculation.

It is both normal and probably healthy to exploit you to a certain extent. This gives a child the opportunity to check his surroundings. But if it goes off the rail, he/she can harm his spiritual development. If so, then follow your baby's wishes; when he really doesn't get enough attention and he shows it to you.

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page